FRANKFURTER DİKKAT TESTİ

Her yaşa uygun biyolojik ve fiziksel testler bulunmaktadır. Bu testler arasında yer edinen Frankfurter dikkat testleri, uzmanların kontrolünde ve alana uygun ortamlarda yapılması gereken testlerdir. Frankfurter dikkat testi genel olarak performans açısından başarılı sonuçlar gösteren bir uygulamadır. Çocuğunda dikkat problemi gören ebeveynler için tercih edilebilecek bir yöntem olabilir.

Ayrıca bakınız: D2 dikkat testi nedir? 

Gessell gelişim figürleri testi nedir?

Ankara gelişim taranma envanteri (AGTE) testi

Frankfurter Dikkat Testi Nedir?

60 ile 72 ay arası çocuklar için uygun olan bir testtir. Bu test içerisinde elma ve armut resimleri oluşur. Testin en fazla 90 saniye süresi içerisinde bitirilmesi istenir ve testi uygulayan çocuk bu süre içerisinde testi bitirmeye çalışır. Böylelikle dikkat seviyesi ölçülmektedir. Okula başlayan bir çocuk için okula başlama süresinden 14 gün sonrasında frankfurter dikkat testi uygulanır. Burada çocuktan, 42 adet armut resmini bulması  istenir. Bu test içinde yine uzman tarafından belirli bir süre verilir ve bu armutları çocuğun bulmasındaki dikkat seviyesi ölçülür. Frankfurter dikkat testi diğer bir ismi ile farklı olanı bulma testidir. Elma ve armut figürleri ile uygulanan önemli bir testtir. Dikkat ölçümünün elma ve armut testi ile başarılı bir şekilde sonuçlanıp, sonrasında çocuğun değerleri uzman tarafından incelenmeye alınır.

Frankfurter Dikkat Testi

Frankfurter testi çocuklar için bir uzman kontrolünde uygulanması gereken testtir. Bu testti uygulayacak kişi çocuk ile önceden irtibata geçip, çocuğu tanıması gerekmektedir. Direkt olarak çocuğun teste tabi tutulması yanlış olur. Bu sebeple çocuk ile irtibata geçilmelidir. Test odasının da çocuğun önceden görmesi ve aynı zamanda tanıması önemli bir durumdur. Frankfurter dikkat testi, farklı bir iş ile ilgilenen çocuğun direkt olarak teste tabi tutulması ile yapılmaz. Öncelikle testin çocuğa tanıtılması ve bu testin ona herhangi bir zarar vermeyeceğine dair de bilgi verilmesi gerekir. Test farklı olanı bulma ve bulurken dikkati ölçme hızı ile ilgilidir. Testte obje olarak elma ve armut figürleri bulunur. Test için materyaller, farklı bir şekilde yer edinir.

Frankfurter Dikkat Testi Kimlere Ve Nasıl Uygulanır?

Frankfurter testi okul öncesi sınıflarda ya da ilkokullarda bulunan çocuklara uygulanan bir testtir. Frankfurter dikkat testi için sakin bir ortam gereklidir. Test uygulanmaya başlanmadan önce testi uygulayacak kişi ile birlikte çocuk test ortamını önceden görüp, algılaması gerekmektedir. Böylelikle çocuk yabancı bir ortam da teste tabi tutulmaz. Tanıyıp önceden bildiği bir ortamda teste girer. Bu da çocuğun test üzerinde daha sağlıklı bir çalışma göstermesi adına önemlidir. Testin uygulama aşamasında elma ve armutların bulunduğu bir yönerge yer alır. Bu yönerge de çocuğa 90 saniye içerisinde elmaları bulması söylenir. 90 saniye içerisinde tamamlanması gereken süre sonrasında, 

  • Çocuğun dikkat hızı, 
  • Elma ve armuttu birbirinden ayırabilmesi, 
  • Küçük kas becerilerini kullanma durumu gibi çeşitli süreçler uzman kontrolünde değerlendirme alınır.